O 400 ultra

O 400 ultra

Bajkeři, kamarádi. Už nějaké ty roky mám za sebou i pár závodů jsem již absolvoval. Má cesta začala u MTB maratonů, dále pokračovala Xterrou, pak ½ Ironmanem a Ironmanem, aby pak skončila u extrémního Ironmana, jako je Jánošík a Winterman. Z uvedeného je vidět, že jsem člověk, který si rád dává nové a vyšší cíle. Poslední roky, co přibyly děti a povinnosti, musela jít extrémní výkonnost pomalu stranou a já si začínal vybírat závody s přidanou hodnotou, kde jsem vždy mimo sportovní výkon hledal i nějaký hlubší zážitek. V posledních letech jsem se pomalu vrátil k tlustým plášťům a rovným řídítkám, jelikož bajk, terén a bláto je místo, kde se asi cítím nejlépe. K MTB maratonům jsem se však nevrátil. Našel jsem něco lepšího. Mou volbou se staly ultra a bikepackingové akce. Na těchto závodech mě totiž fascinuje propojení sportovního výkonu, vůle a možnosti projet mnoho zajímavých míst za minimální čas. Jsem přesvědčen, že tyto závody dokážou prověřit nejen fyzické, ale i psychické vlastnosti člověka. Sportovní výkon a dlouhodobé fyzické vypětí přináší závodníkovi možnost využít tuto zdánlivou spoustu času k přemýšlení, případně k vypnutí hlavy od běžných starostí, případně i k meditaci.

Za závodem „400 ultra“  stála myšlenka uspořádat závod, který by byl na hranici ultra a bikepackinkové akce. Závod, který by opravdu nebylo jednoduché absolvovat a který by byl tak dlouhý, aby ho byl závodník schopen zajet případně na jeden zátah bez spánku. Závod 400 ultra spojuje značnou dávku kilometrů s pořádným převýšením. Bonusem celé akce je, že je trasa zvolena tak, aby bylo i přes fyzické vypětí závodníka stále na co koukat.

Trasa vede z obce Mostek u Dvora Králové, krásným krajem přes pořádné kopce, kde  si užijete nádherné výhledy z hřebenů Krkonoš, později z Jizerských a Lužických hor. Cesta vás pak provede soutěskami Českého Švýcarska, aby vás zavedla až do Hřenska, nejzápadnějšího bodu tohoto závodu. Na čtyřistakilometrovém okruhu pak zavítáte též do Máchova kraje a přes Bezděz dorazíte do Českého ráje. Zde na své cestě budete míjet nejen pískovcové masívy, ale i středověké hrady a zříceniny. Poslední kilometry vás pak povedou mně nejmilejším Podkrkonoším, kde přes kopce Tábor, Kumburk a hrad Pecku dorazíte do svého cíle a uzavřete okruh opět v obci Mostek.

Zkuste to, stojí to určitě za to!!!

Těším se na Vás.
Jakub.